מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגותו של הגאון רבי משה שפירא זצ''ל - אשכבתיה דרבי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אחד הרבנים

Re: הגותו של הגאון רבי משה שפירא זצ''ל - אשכבתיה דרבי

הודעהעל ידי אחד הרבנים » ו' מאי 22, 2020 11:16 am

סופר-סתם כתב:מיזם חדש משובב נפש המקטלג את כל שיעורי ליל השישי של הרב זצ"ל, לנושאים ותתי נושאים, מביא את כל המובאות שציטט הרב בשיעור, תוך כדי שמיעת השיעור.
https://lehavin.org

מה קרה לאתר הנ''ל

סופר-סתם

הודעהעל ידי סופר-סתם » א' מאי 24, 2020 7:41 pm

אחד הרבנים כתב:
סופר-סתם כתב:מיזם חדש משובב נפש המקטלג את כל שיעורי ליל השישי של הרב זצ"ל, לנושאים ותתי נושאים, מביא את כל המובאות שציטט הרב בשיעור, תוך כדי שמיעת השיעור.
https://lehavin.org

מה קרה לאתר הנ''ל

כרגע פעיל, אולי קשור למתקפת הסייבר האיראנית.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' יולי 09, 2020 10:08 pm

קראתי היכן שהוא, גם אם לא דברים כהוויתם מ"מ נשמע אופייני.

רמז לבאות קבלנו כאשר הוחזרו לנו סיכומי הסוגיות שערכנו, מידי נשיא הכולל, רבי משה שפירא, כמות שהם כי אינם ראויים לתגובה. בשיחה החודשית מסר רבי משה משא על המושג של 'פסק הלכה' ועל – היותה שלב האחרון של השתלשלות התורה השמימית לפני שהיא מגיעה לקיומה המעשית בעולם הזה. אם הבנתי אותו נכון הוא הסביר בהתאם לכך כי 'הפוסק' אינו מושג אישי של בעל הידע הבוחן שאלות ופוסק על פי ידיעותיו וסברותיו, לדברי רבי משה 'הפוסק' מאבד את אישיותו ונהפך לכלי הממיר את התורה ממצב דעת עליון לתבנית היוצרת דפוסי פעולה לכלל ישראל. לכן טען רבי משה, על הפוסק להיצמד לחלוטין לקודמיו ואל לו לחדש דברים מתוך לבו. כל זה היה הקדמה למתקפה על כך שבכל הסיכומים שכתבנו בכולל, אימצנו את התפיסה של החזון איש כהלכה למשה מסיני, שהמציאות המוזכרת בגמרא ששני נקבים יש בגיד אחד למי רגלים ואחד לש"ז, הוא מהדברים המשתנים לפי הזמן והמקום ואינו שייך לזמננו כי השתנו הטבעיים. על כך הרים רבי משה את קולו: "נשתנו הפוסקים! וכי הראשונים וגדולי האחרונים לא הכירו את המציאות הנגלית לעיין? "שני שבילין" הם לדברי רבי משה תיאור מהותי בצורת האדם השלם שאינו בר שינוי וחס מלעלות במחשבה פסק הלכה שאינה המשך רצוף מדברי חז"ל על צורת האדם. רבי משה טען שיש קשר בין התפיסה של נשתנו הטבעיים לבין הקביעה שיש להחמיר במידות שיעורים של תורה בניגוד למסורת הקבועה בעם ישראל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ו' יולי 10, 2020 12:02 am

ידידי הרה"ג ר' אהרון גינוער שליט"א נסע פעם במונית עם מורו ורבו הגאון רבי משה שפירא זצ"ל. המונית עצרה לפני הרמזור ומאן-דהוא הקיש על חלון הרכב והושיט את ידו לנדבה. חזותו של ההלך העידה עליו שהוא אדם מפוקפק, שמשתמש ב"חומרים מסוכנים" ומזיק לגופו. הגר"מ שפירא זצ"ל שלף את ארנקו והעניק לו שטר של עשרים שקל. הרב גינוער לא התאפק ושאל "הרב הרי יודע שהכסף לא ילך לאוכל אלא לדברים גרועים. אם כן, מדוע הרב נתן לו נדבה הגונה?".

הביט בו רבי משה שפירא בעיניו החודרות ואמר: "אם יהודי מושיט לי יד ומבקש עזרה ואני לא עושה חשבונות, גם הקב"ה לא יעשה איתי חשבונות. כדרך שאדם נוהג באחרים, ינהג איתו הקב"ה!".

https://www.dirshu.co.il/%D7%A0%D7%A1%D ... %A8%D7%90/

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' יולי 10, 2020 12:13 am

לענין כתב:ידידי הרה"ג ר' אהרון גינוער שליט"א נסע פעם במונית עם מורו ורבו הגאון רבי משה שפירא זצ"ל. המונית עצרה לפני הרמזור ומאן-דהוא הקיש על חלון הרכב והושיט את ידו לנדבה. חזותו של ההלך העידה עליו שהוא אדם מפוקפק, שמשתמש ב"חומרים מסוכנים" ומזיק לגופו. הגר"מ שפירא זצ"ל שלף את ארנקו והעניק לו שטר של עשרים שקל. הרב גינוער לא התאפק ושאל "הרב הרי יודע שהכסף לא ילך לאוכל אלא לדברים גרועים. אם כן, מדוע הרב נתן לו נדבה הגונה?".

הביט בו רבי משה שפירא בעיניו החודרות ואמר: "אם יהודי מושיט לי יד ומבקש עזרה ואני לא עושה חשבונות, גם הקב"ה לא יעשה איתי חשבונות. כדרך שאדם נוהג באחרים, ינהג איתו הקב"ה!".

ועיין ב"ק טז סע"ב. וצ"ע.

יצחק אלחנן

הודעהעל ידי יצחק אלחנן » ו' יולי 10, 2020 12:56 am

ועוד קשה מב"ב ט"ו ב' דאיוב לא עשה חשבון רק לגבי העודף וכמש"ש המפרשים דבסתם ממון ודאי יש לשים לב לא לתת סתם, כמו שאמרו סוטה י"ב א' חביב עליהם יותר מגופם, ואמרו ב"מ ע"ח ב' בפורים דוקא כל הפושט יד משמע בשאר השנה לא. אבל לא קשה בכלל, דודאי מיירי שהיה צד טוב שיקנה בזה אוכל או משהו מועיל, וממילא ודאי שאי"צ לדקדק יתר על המידה כאילו הוא ב"ד ופשוט.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' יולי 10, 2020 2:46 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
לענין כתב:ידידי הרה"ג ר' אהרון גינוער שליט"א נסע פעם במונית עם מורו ורבו הגאון רבי משה שפירא זצ"ל. המונית עצרה לפני הרמזור ומאן-דהוא הקיש על חלון הרכב והושיט את ידו לנדבה. חזותו של ההלך העידה עליו שהוא אדם מפוקפק, שמשתמש ב"חומרים מסוכנים" ומזיק לגופו. הגר"מ שפירא זצ"ל שלף את ארנקו והעניק לו שטר של עשרים שקל. הרב גינוער לא התאפק ושאל "הרב הרי יודע שהכסף לא ילך לאוכל אלא לדברים גרועים. אם כן, מדוע הרב נתן לו נדבה הגונה?".

ועיין ב"ק טז סע"ב. וצ"ע.

רב מוישה ידע את הצ"ע שלך.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יולי 10, 2020 6:12 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:

ועיין ב"ק טז סע"ב. וצ"ע.

זה השאלה, מה הוא ענה על כך

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ש' יולי 11, 2020 10:41 pm

חיים שאול כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:

ועיין ב"ק טז סע"ב. וצ"ע.

זה השאלה, מה הוא ענה על כך

א.
ניחא ליה לרבי משה לא לקבל שכר על הנדבה כתפילת ירמיהו, ובלבד שבשמים לא יעשו איתו חשבונות. זה בהחלט שווה.

ב.
מי אמר שתפילת ירמיהו התקבלה?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ש' יולי 11, 2020 10:43 pm

לענין כתב:"אם יהודי מושיט לי יד ומבקש עזרה ואני לא עושה חשבונות, גם הקב"ה לא יעשה איתי חשבונות. כדרך שאדם נוהג באחרים, ינהג איתו הקב"ה!".

זה רעיון ידוע ונפוץ. מקורו הראשון אינני יודע.

תבא

הודעהעל ידי תבא » ש' יולי 11, 2020 11:00 pm

סגי נהור כתב:
לענין כתב:"אם יהודי מושיט לי יד ומבקש עזרה ואני לא עושה חשבונות, גם הקב"ה לא יעשה איתי חשבונות. כדרך שאדם נוהג באחרים, ינהג איתו הקב"ה!".

זה רעיון ידוע ונפוץ. מקורו הראשון אינני יודע.

כל המעביר על מידותיו מעבירין לו על כל פשעיו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 103 אורחים