מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

◆ אני מחפש מידע על הרב... מי יכול לעזור? ◆

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אדג
יצירת קשר:

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב... מי יכול לעזור? ◆

הודעהעל ידי אדג » ד' אוקטובר 21, 2020 9:03 am

הרב שניאור גרליק זצ"ל רבו הראשון של כפר חב"ד

מחפש מידע, סיפורים, מסמכים או תמונות אודות הגרש"ז גורליק הידוע בתקיפותו התורנית ובפקחותו ושנינותו.

יישר כח

להודות ולהלל

הודעהעל ידי להודות ולהלל » ד' אוקטובר 21, 2020 9:34 am

אדג כתב:הרב שניאור גרליק זצ"ל רבו הראשון של כפר חב"ד

מחפש מידע, סיפורים, מסמכים או תמונות אודות הגרש"ז גורליק הידוע בתקיפותו התורנית ובפקחותו ושנינותו.

יישר כח

הרב שניאור זלמן גרליק נולד בכ"ה בסיון ה'תר"ם, ונפטר בח' בסיוון תשל"ד
הוא היה הרב הראשון של כפר חב"ד ומהתלמידים הראשונים בישיבת תומכי תמימים בלובביץ'.

הוא נולד בעיר קרמנצ'וג שב אוקראינה לאביו יהושע, שהיה חסיד חב"ד.

בשנת ה'תרנ"ז (1897), בגיל 17 נסע עם אביו ללובביץ' לחתונת אדמו"ר הריי"צ, לאחר ששמע את ההכרזה מהאדמו"ר הרש"ב על הקמת ישיבת תומכי תמימים בעת סעודת השבע ברכות של בנו אדמו"ר הריי"צ, היה מעשרה התלמידים הראשונים שהתקבלו למחזור הראשון של ישיבת תומכי תמימים.

בשנת ה'תרס"א, בגיל 21, החל לכהן כרב בעיר ברזנה שבאוקראינה. בשנת ה'תרפ"ז עבר לכהן כרב בעיר סנובסק.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נדד ללנינגרד, ומאוחר יותר לטשקנט.

בתום המלחמה ולאחר תלאות רבות הגיע עם בני משפחתו לארץ ישראל. לקראת חג השבועות תש"ט השתקע בכפר חב"ד שהוקם באותה תקופה.

הרב גרליק החל לארגן שיעורי תורה, ואף דאג לשפץ מבנה עבור המקווה. תושבי היישוב שהכירו במעלותיו ביקשו למנותו כרב היישוב, אולם הוא סירב בתחילה לקבל עליו את התפקיד, והתכתב על כך עם האדמו"ר הריי"צ. בכ' בכסלו תש"י קיבל מכתב חזרה עם ברכת הצלחה ו'מזל טוב' לרגל התמנותו ומאז החל לכהן כרבה של כפר חב"ד, וכיהן במשרה זו במשך עשרים וחמש שנים עד למותו.

במוצאי ז' בסיוון אסרו חג של חג השבועות ה'תשל"ד (28 במאי 1974) כאשר שב במכונית מחתונה בירושלים, נהרג בתאונת דרכים, יחד עם שלשה אנשים נוספים, בהם כלה ערב נישואיה. התאונה עוררה זעזוע בקרב חסידי חב"ד, והרבי מנחם מנדל שניאורסון התייחס למאורע והתבטא כי לא ניתן להסביר את סיבת המות הטראגי, אך אין לתהות על מידת הדין של הקב"ה.

על שמו נקרא רחוב בכפר חב"ד. לרב גרליק היה בן ושני בנות. חתנו הרב נחום טרבניק מילא את תפקידו ברבנות לאחרי פטירתו.

להודות ולהלל

הודעהעל ידי להודות ולהלל » ד' אוקטובר 21, 2020 9:37 am

אדג כתב:הרב שניאור גרליק זצ"ל רבו הראשון של כפר חב"ד

יישר כח

הרב מנחם מנדל טננבוים מספר:

על אישיותו של רבה הראשון של כפר חב"ד הרה"ג הרה"ח הרב שניאור זלמן גרליק ז"ל:

במבט אישי: הכרתי אותו כתושב כפר חב"ד לפני 35-40 שנה. הרב לא חת מאנשים מצד אחד, ומצד שני דאג והיה קרוב ללבם כל תושבי כפר חב"ד. הוא הי' מה-10 הראשונים של התמימים ב'תומכי תמימים' בליובאוויטש כשכ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע ייסד אותו.

היה מהרבנים שהתחנכו על ברכי החסידות והנהיג את רבנותו בכפר חב"ד ביד רמה. הי' חסיד אמיתי של הרבי. פיקח עצום ואשר האמת היתה נר לרגליו, ולא היסס לומר את מה שהחליט, שכך צריכים להתנהג על פי הלכה. והסיפורים דלקמן - יוכיחו:

איש אמת
היה זה לפני כ-60 שנה בשנים הראשונות של רבנותו בכפר. להתנייד אז בכפר, היה הכי קל עם אופניים. זה היה בתקופה שעוד לא היו אוטובוסים בכפר ואפילו כלי רכב היו מתי מספר. כך, שכדי להתנייד ממקום למקום - האופניים היו הפתרון. הגברים, וגם היו נשים ובנות שנסעו בכפר עם אופניים.

בטבעם של ילדים בימים אלו לא אחת ערכו תחרות מי יודע יותר טוב ומהר לרכוב על אופניו. כך, שגם ילדי הכפר והבנות השתתפו בתחרויות כאלו. איך שלא יהי', הרב ראה בזה- אי צניעות. הוא קרא לאסיפה של כל אנשי הכפר והכריז לפניהם, שמכאן ואילך חל 'איסור מוחלט' לכל אשה וילדה ולא משנה הגיל - לנסוע על אופניים. דבר האיסור לא הי' פשוט, לאחר שכבר הורגלו ב'כלי תחבורה' כזה... היו שהתנגדו לרב בכל מיני הסברים, בטענה של 'גזירה שאין הציבור יכולים לעמוד בה', וכדומה.

תושב הכפר על אופניו (אילוסטרציה, ארכיון שמואל בן-צבי)
לאחר הרעש הגדול בזה, אסף הרב את כל אנשי הכפר והסביר להם שזה היפך הצניעות ונגד ההלכה שנשים וילדות יסעו על אופניים. הוא דפק על השולחן ואמר כך: "אני מקבל משכורת בתור רב שלכם כדי שאתם תשמעו בקולי ולא שתגידו לי מה לעשות..." כשראו אנשי הכפר את תוקף דיבורו ושהרב הוא איש אמת - שקט הכפר וכולם קיבלו למעשה את פסק הדין של הרב.

יראת שמים
ידוע שהיה בקיא בשו"ע על כל חלקיו להפליא. אבל הוא הי' ירא שמים בתכלית ולא רץ לפסוק, בפרט בענינים הקשורים לאיסורים דאורייתא.

סיפורים על הראגוצ'ובר
הרב היה יליד דוינסק, מקום רבנותו של הגאון הרוגוצ'ובי ז"ל. ישנם שני סיפורים שה'מקור ראשון' הוא ממנו, מהרב גרליק ז"ל:

א. הרוגוצ'ובי הי' זריז בכל. כשהלך ברחוב הוא פשוט רץ, לא משנה הסיבה. כך זה הי'. וכפי שהעידו אנשי דוינסק. ורק כשהי' צריך לעבור כביש חכה עד שהיה בטוח שאין כלי רכב, ואז הוא עבר את הכביש. לשאלת אחד ממלויו מדוע הוא כל כך מקפיד בזה? ענה כך: "על כל דבר אפשר לחזור בתשובה ורק על זה שאדם לא משגיח בכביש והוא מנסה לעבור ופוגע בו כלי רכב וח"ו הוא מת מזה, אין מי שיחזור בתשובה..." ולכן הוא מקפיד מאוד על חציית כביש.

אני יודע שפרסמתי דבר זה בשם הרוגוצ'ובי פעם ב'כפר חב"ד' וקיבלתי על כך הרבה תגובות חיוביות, ושיש לפרסם הדבר, כדי למנוע ח"ו תאונות דרכים.

ב. בתקופות שלפני השואה ועוד בדורות לפני כן, היה מנהג ידוע, שנוסף לדרשנים שהיו באים לעיירות להשמיע את דרשותיהם - היו גם חזנים שהיו עוברים מעיירה לעיירה להשמיע את קולם ולקבל על כך שכר. התמזל מזלו של אחד החזנים שהגיע לדוינסק והתחזן הרבה וגם בכה הרבה. הרוגוצ'ובי שהי' הרב של דוינסק ישב ליד החזן במזרח בית הכנסת. בכלל, הרוגוצ'ובי לא האריך בתפילתו, הוא טען לא פעם שהקב"ה שומע גם תפילה לא ארוכה (אצלו זה הי' משום ביטול תורה). כשראה שהחזן מסלסל בגרונו והעיקר שהוא בוכה הרבה הפטיר לפניו (כמובן בזמן שמותר לדבר) באידיש: ווינישט ווינישט, איך ארגענטיר דיר אז מוועט דיר צאלן = אל תבכה אל תבכה, אני ערב לך שישלמו לך...

גמ"ח לתושבי הכפר

על דאגתו לאנשי הכפר: הוא הקים גמ"ח לכל מטרה שהיא וניהל אותו בחסד עליון. כמעט ולא רשם את החובות, אבל זכר ודאג שיחזירו את מה שלוו בזמן כדי שאחרים גם יקבלו גמ"ח. כל זה מדובר אז, כשלא היו עשירים ומפקידי כסף לגמחי"ם כמו עכשיו. זה הי' כרוך בהרבה מאמץ ורצון טוב לעזור לאנשי הכפר.

ליטרא זהב

הרב הקפיד שיקיימו את ההלכה ושלא ישתמטו מכך. הי' מי מאנשי הכפר (שהוא כבר ז"ל) שהתבטא על הרב גרליק לא הכי מכובד (לא ביטוי גרוע ח"ו, אבל זה הי' בגדר של 'ביזוי תלמיד חכם'). הרב קראו אליו והראה לו את ההלכה בקשר לביזוי ת"ח שיש לפצותו ב'ליטרא זהב', וביקש ממנו לבדוק כמה זה שוה בזמנינו.

לבסוף, האיש הביא את הכסף להרב גרליק, ואח"כ הרב וויתר לו. או שהפקיד את הכסף לגמ"ח - אינני יודע. אבל זה הי' מפורסם בכפר, והרב עשה זאת 'למען ישמעו וייראו'. לא לטובתו אלא לטובת הכלל וכדי שהדברים האלו לא יישנו.

צדקה עם קבלות

הרב היה מחזיק כל הקבלות שנתן לצדקה. ולשאלת מישהו מהמשפחה - מדוע הוא עושה זאת? הוא ענה שזה הכסף הבטוח ביותר. ויש אומרים שביקש לשים את כל הקבלות שצבר בחייו בקברו.

באתי כחסיד

התבטלותו לרבי וההתקשרות שלו - מהמפורסמות. אבל ישנו סיפור קטן שאופייני לו להרב גרליק ז"ל: כשהגיע בפעם הראשונה לרבי, זה הי' כרוך בהרבה טירחא וכסף וכו', ואז הוא כבר הי' די מבוגר.

הוא נכנס ליחידות לרבי בתור הרב של כפר חב"ד. הרבי אמר לו לשבת והוא כחסיד לא רצה. הרבי הפציר בו שישב. ואז הוא אמר לרבי כך: "אני באתי כחסיד לרבי לא בתור רב..." והרבי קיבל את דבריו.

'והחי יתן אל לבו', שנלמד קצת ממעשיו הכבירים.

יהי זכרו ברוך.

הבינה והברכה

הודעהעל ידי הבינה והברכה » ד' אוקטובר 21, 2020 12:09 pm

פרטים אודות הרב נחמן ציגמאן מבונוס-איירעס יש אולי למישהו ?
במקורו הוא מהעיר סקאהל שבגאליציה, היגר לארגנטינה לפני מלחה"ע השניה, היה שם חבר "וועד הרבנים".
נפטר בתשי"ט.
יש למישהו פרטים נוספים אודותיו ועל אישיותו, וכן תמונה ממנו ?

ייש"כ ותודה רבה.

לבי במערב

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב נחמן ציגמאן ◆

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 21, 2020 12:50 pm

ראה כאן וכאן.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוקטובר 21, 2020 1:46 pm

להודות ולהלל כתב:מהרב גרליק ז"ל:
א. הרוגוצ'ובי הי' זריז בכל. כשהלך ברחוב הוא פשוט רץ, לא משנה הסיבה. כך זה הי'. וכפי שהעידו אנשי דוינסק. ורק כשהי' צריך לעבור כביש חכה עד שהיה בטוח שאין כלי רכב, ואז הוא עבר את הכביש. לשאלת אחד ממלויו מדוע הוא כל כך מקפיד בזה? ענה כך: "על כל דבר אפשר לחזור בתשובה ורק על זה שאדם לא משגיח בכביש והוא מנסה לעבור ופוגע בו כלי רכב וח"ו הוא מת מזה, אין מי שיחזור בתשובה..." ולכן הוא מקפיד מאוד על חציית כביש.

קצת אירוני שהרב גרליק עצמו נהרג בתאונת דרכים...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' אוקטובר 21, 2020 2:47 pm

לא כהולך רגל.

הבינה והברכה

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב נחמן ציגמאן ◆

הודעהעל ידי הבינה והברכה » ד' אוקטובר 21, 2020 3:04 pm

לבי במערב כתב:ראה כאן וכאן.

ייש"כ.
מקוה שאוכל להשיג שם תמונה שלו.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ד' אוקטובר 21, 2020 5:17 pm

הרב שניאור גרליק לא היה יליד דוינסק, וגם לא קרמנצ'וג כפי שנכתב בתחילה אלא יליד רוגוצ'וב עירו של הרוגוצ'ובי ומשם ההיכרות ביניהם.
הוא גם לא היה סתם מעשרת הראשונים של תלמידי "תומכי תמימים" אלא העיד על עצמו שהוא היה הראשון שנרשם לישיבה.
בימים אלו אנו מוציאים ספר אודותיו ולכן כל מי שיש לו מידע אודותיו נשמח שישתף בפורום או בכתובת המייל nachumrabi1@gmail com

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 21, 2020 5:32 pm

אדג כתב:כל מי שיש לו מידע אודותיו נשמח שישתף בפורום
לבי במערב (בעריכה קלה) כתב:שמעתיו מכלי ראשון:
הרש"ז גרליק ע"ה, רבו הראשון של כפר חב"ד, הי' ענותן גדול (כידוע).
פעם קיבל מכתב מכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע, בו כונה בתואר "הרה"ח".
א' הנוכחים במקום שאלו בתגובה: "נו, הלא כ"ק אדמו"ר בעצמו מעיד על הרב שחסיד הוא!".
- "הא לא מיבעיא", היתה התשובה, "הפענוח יכול להיות גם הרב החלוש..." (ומ"מ זאת שמענו, כי הכיר בכך שרב הִנֵּהוּ. ודו"ק).
[הניסוח שלי].

*

ידוע מקור שם־המשפחה וטעמו?

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ד' אוקטובר 21, 2020 7:05 pm

תולדות כתב:ידוע שבוילנא, שנים רבות מאד לא היה אב"ד, מאז פרשת "האב"ד האחרון" רבי שמואל.
אולם, היה בית דין, והיו דיינים, וגם היה ראב"ד, רק לא היה "אב"ד וילנא".

מבקש אני פרטים, אודות הראב"ד האחרון בהחלט, שכיהן בווילנא תחת מסך הברזל, ונפטר שם ביום כ"ג טבת תשכ"ה.
רבי יהודה מנחם רבינוביץ.
על פי מה שנמסר אודותיו, הוא היה בן אחיו של רבי יצחק אלחנן ספקטור.

האם ידועים פרטים נוספים אודותיו?
אודות משפחתו?

היה גם תואר מד"א, האם הראב"ד הוא זה שכונה מד"א ?

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ד' אוקטובר 21, 2020 7:57 pm

שמעתיו מכלי ראשון:
הרש"ז גרליק ע"ה, רבו הראשון של כפר חב"ד, הי' ענותן גדול (כידוע).
פעם קיבל מכתב מכ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע, בו כונה בתואר "הרה"ח".
א' הנוכחים במקום שאלו בתגובה: "נו, הלא כ"ק אדמו"ר בעצמו מעיד על הרב שחסיד הוא!".
- "הא לא מיבעיא", היתה התשובה, "הפענוח יכול להיות גם הרב החלוש..."

השם גורליק למיטב ידיעתי הכוונה היא "השרוף" ונקראים בזה כאלו שבאו מעיירה שנשרפה.
יישר כח על השמועה שהבאת בשמו איך שהבנתי אתם שמעתם זאת ממנו עצמו. אם יש לכם זכרונות נוספים אודותיו אשמח בפרטי
Nachumrabi1@gmail.com

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 22, 2020 1:35 am

לא שמעתי ממנו עצמו, כי־אם מפיו של השואל.

אכן, 'גארעליק' תרגומו (מרוסית?) 'שרוף'.

נעבור ל'פרטי'.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 22, 2020 2:45 am

מקור השם גורליקGORELIK, GORELIKOV

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד. שם משפחה זה נגזר מעיסוק, מקצוע או מסחר (יכול להיות קשור לחומרי הגלם, המוצר המוגמר או כלי העבודה המשתייכים לאותו עיסוק).

שם המשפחה גורליק נגזר ממילה סלבית שפירושה המילולי "לשרוף"; אפשר שבמקור שם זה היה כינוי של אדם שעיסוקו היה מבשל ומזקק של משקאות חריפים. על פי סברה אחרת, שם משפחה זה נגזר מהמילה בסלבית גורליק שפירושה "תור" (עוף ממשפחת היונים הנפוץ באירופה ובאסיה).

פירוש הסופית הרוסית "-וב" הוא "בנו של".

אישים מוכרים בעלי שם המשפחה היהודי גורליק כוללים את שמריה גורליק (1942-1877), מבקר ספרות יידיש יליד אוקראינה.

מתוך האתר של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות:
https://dbs.anumuseum.org.il/skn/he/c6/ ... 7%99%D7%A7

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 22, 2020 2:49 am

כפי המסורת המשפחתית אצל הקרויים כך, אכן על־שם עיירה שנשרפה הוא זה; ולא כפי שטענו (מסברתם?) באתר הנ"ל.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוקטובר 22, 2020 3:38 am

לבי במערב כתב:כפי המסורת המשפחתית אצל הקרויים כך, אכן על־שם עיירה שנשרפה הוא זה; ולא כפי שטענו (מסברתם?) באתר הנ"ל.

לפחות זאת ידענו מהם שזו מילה סלבית.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 22, 2020 3:43 am

ליתר דיוק, למדנו מהם שיש יותר ממשמעות סלבית אחת למילה זו.

מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ה' אוקטובר 22, 2020 5:03 pm

מחפש מידע על ר' ראובן הלוי הורוביץ,מח"ס "דודאים בשדה". אחיו היה ר' מאיר הלוי הורוביץ משעפס
אני מבקש בבקשה להתמקד במשפחת האם,יחוס האב(ר' יעקב חיים בר' יהושע הלוי הורוביץ ) ידוע לי
תודה רבה!

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 22, 2020 5:45 pm

אגב, יש ג' אופני הגיה לשם המשפחה (ואולי צריך לנקד בקמץ, ואז זה יוצא בהברה ספרדית/ליטאית/פולנית):
גַּרֶלִיק
גּוֹרֶלִיק
גּוּרֶלִיק

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 22, 2020 5:48 pm

ליתר דיוק, הנכון הוא 'גאָרעֶליק'.
'גוּרליק' הוא שיבוש גמור (שאל נא את הנמנים על משפחות אלו), אך יש ש'עברתו'(?) שמם ל'גַרליק' (הא' משמשת, כידוע, לקמ"ץ ופת"ח כאחד).

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 22, 2020 6:15 pm

לבי במערב כתב:ליתר דיוק, הנכון הוא 'גאָרעֶליק'.
'גוּרליק' הוא שיבוש גמור (שאל נא את הנמנים על משפחות אלו), אך יש ש'עברתו'(?) שמם ל'גַרליק' (הא' משמשת, כידוע, לקמ"ץ ופת"ח כאחד).

מי אמר לך שזהו שיבוש? אולי זוהי הגיה פולנית?

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 22, 2020 6:36 pm

כך ידוע לי (כמה משפחות הנושאות שם זה נמנות על יוצאי פולין? ודו"ק).

אדרבא, אשמח לשמוע שאינו נכון.

מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ש' אוקטובר 24, 2020 6:59 pm

מחפש מידע על חותנו של ר' יצחק "הגדול" הלוי זצ"ל שהיה אב"ד פוזנא וראש ועד ד' ארצות,(אמו הייתה בתו של בעל "מגיני שלמה")
תודה רבה

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » א' אוקטובר 25, 2020 5:59 pm

ושא_נס כתב:ייש"כ רב
*

פרטים על מח"ס זה, לא מצאתי מאומה, ויש לו הסכמות חשובות.

‫ מחבר ‬ ‫ צוכטמאן, אורי יעקב בן נפתלי הרץ ‬
‫ כותר-מקדים ‬ ‫ ספר ‬
‫ כותר ‬ ‫ אור יעקב ‬
‫ המשך כותר ‬ ‫ ביאור על אגדות חז"ל ועל כמה מאמרים מפרקי אבות ואבות דר’ נתן ועל מאמרי מדרש רבה ופסוקי תנ"כ. חיברו הר’ ר’ אורי יעקב בן... ר’ נפתלי הערץ זצ"ל בן... ר’ אברהם אבלי פינס ממינסק זצלה"ה... ‬
‫ מקום הוצאה ‬ ‫ ווילנא ‬
‫ מדפיס ‬ ‫ דפוס אברהם צבי קאצינעלינבויגען ‬
‫ שנת הוצאה ‬ ‫ תר"ן ‬
[1890].
‫ תאורת ‬ VIII, 134, [2] עמ’. 4°.
‫ הערות ‬ ‫ בהקדמה: "ויען אשר רוב המאמרים הוא על אגדות הש"ס המובאים בעין יעקב... קראתי את ספרי... אור יעקב". עם פנים המאמרים, המובאים לפעמים בשלימותם ולפעמים בהשמטות. ‬
‫ הסכמות ‬ ‫ הסכמות: ר’ יוסף דוב בער הלוי [סאלאווייציג], בריסק, כז טבת תרמ"ח; ‬
‫ ר’ מאיר ב"ר יוסף [פיימער], סלוצק, ט ניסן תרמ"ט; ‬
‫ ר’ יצחק מאיר, סלאבאדקע סמוך לקאוונא, כז תשרי תרמ"ז; ‬
‫ ר’ אברהם דוב בער ב"ר יוסף [בערקאוויץ], לאחווע, טו טבת תרמ"ח. ‬

ייש"כ

הרב ושא נס אני מחפש פרטים אודות ר' אורי יעקב זה ואבותיו האם מצאת פרטים אודותיו ?

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' אוקטובר 25, 2020 8:22 pm

מזרק טהור כתב:מחפש מידע על חותנו של ר' יצחק "הגדול" הלוי זצ"ל שהיה אב"ד פוזנא וראש ועד ד' ארצות,(אמו הייתה בתו של בעל "מגיני שלמה")
תודה רבה

ראה במפתח לכלילת יופי על ר' יצחק בר' אברהם מפוזנן (שורה אחרונה) ובכל ציוניו לספר כלילת יופי.

מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » א' אוקטובר 25, 2020 10:34 pm

יהודה בן יעקב כתב:
מזרק טהור כתב:מחפש מידע על חותנו של ר' יצחק "הגדול" הלוי זצ"ל שהיה אב"ד פוזנא וראש ועד ד' ארצות,(אמו הייתה בתו של בעל "מגיני שלמה")
תודה רבה

ראה במפתח לכלילת יופי על ר' יצחק בר' אברהם מפוזנן (שורה אחרונה) ובכל ציוניו לספר כלילת יופי.

תודה רבה

פולסברג

משפחתו של מרן ה'בית יוסף'

הודעהעל ידי פולסברג » ב' אוקטובר 26, 2020 8:18 pm

מי יודע פרטים חותנו רבי חיים אלבלג?

בויקי כתוב שהיה נשוי ג' פעמים, שמעתי בשם חוקר א' שהיה ד' פעמים.

שם כתוב שבנו יהודה נולד לו בזקנותו המופלגת. מה יודעים אודותיו, ואם היו לו עוד בנים ובנות.

תודה רבה!

יהודה בן יעקב

Re: משפחתו של מרן ה'בית יוסף'

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' אוקטובר 27, 2020 12:35 am

פולסברג כתב:מי יודע פרטים חותנו רבי חיים אלבלג?

בשם הגדולים ציין לבית יוסף אורח חיים סימן שמג
וכיוצא בזה מצאתי שכתב מורי חמי הרב החסיד הגדול ה"ר חיים ן' אלבלג ז"ל:

פולסברג כתב:בויקי כתוב שהיה נשוי ג' פעמים,

כ"כ החיד"א בשם הגדולים.

פולסברג כתב:שם כתוב שבנו יהודה נולד לו בזקנותו המופלגת. מה יודעים אודותיו, ואם היו לו עוד בנים ובנות.

בספר שמות חכמים ח"ב כתב כי היה בן ד' בשעת פטירת אביו. בנו הוא ר' ידידיה, הוזכר בקורא הדורות 'הרב החסיד כמה"ר ידידיה'.
למרן ז"ל היו עוד בנים: ר' גדליה שנפטר בשנת של"ח בלא בנים, ואשתו אחות מהרח"ו נפלה ליבום.
ר' שלמה, נפטר אחרי שנת ש"מ.

פולסברג

Re: משפחתו של מרן ה'בית יוסף'

הודעהעל ידי פולסברג » ג' אוקטובר 27, 2020 12:38 am

תודה רבה!

האם חמיו נזכר בעוד ספרי בני דורו?

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' אוקטובר 27, 2020 1:02 am

אני מחפש מידע על הג"ר שרגא פיוויל כהן שליט"א - בעמח"ס "בדי השולחן" על יו"ד.
האם ידוע למ"ד אם עודנו בחיי חיותו? יש למאן דהו תמונה שלו?
ספריו היקרים מפורסמים מאד, אך מחברם - לא [ובהזדמנות זו נבכה על חסרונם באוצר...]
עקב הגדר שלא לפתוח אשכול על אנשים מבני דורינו החיים עמנו, אבקש רק מידע קצר ותמציתי.
אפשרי (ורצוי) באישי.
ייש"כ

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' אוקטובר 27, 2020 3:53 am

נראה לי שבארצות הברית יותר מוכר, כדאי לחפש את שמו באנגלית.
[יש הסכמה שלו על ש"ס שוטנשטיין]

לבי במערב

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרש"פ כהן בעמח"ס 'בדי השולחן' ◆

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוקטובר 27, 2020 4:03 am

אכן, קיים ערך על ספרו בויקי' האנגלית (משא"כ במיזָמים העבריים המקבילים).

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ג' אוקטובר 27, 2020 10:52 am

כמדומני שכיום הוא מתגורר בירושלים.
מצורף לינק לשיעור שמסר לפני שנתיים בביהכנ"ס 'בני תורה' בהר נוף,
https://www.kolhalashon.com/new/Media/P ... ame=987287

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' אוקטובר 27, 2020 10:58 am

גלאגוזים כתב:כמדומני שכיום הוא מתגורר בירושלים.
מצורף לינק לשיעור שמסר לפני שנתיים בביהכנ"ס 'בני תורה' בהר נוף,
https://www.kolhalashon.com/new/Media/P ... ame=987287

כנראה טעות היא בידכם.
כפי שביררתי ה"בדי השולחן" מתגורר בארה"ב עד היום, וחולה בליבו, וזקוק לרחמי שמים מרובים.
[וראה בפורום השכן כמה מתמונותיו https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=45&t=14605]

מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ג' אוקטובר 27, 2020 5:20 pm

האם הגה"ק ר' אריה ליב מקראקא(שר' יצחק הגדול מפוזנא היה מחותנו)היה נכדו של הט"ז דרך בנו ר' מרדכי הי"ד?
קבצים מצורפים
אריה לייב.jpg
אריה לייב.jpg (480.12 KiB) נצפה 1089 פעמים

לבי במערב

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב ר"י ה'גדול' מפוזנא ◆

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוקטובר 27, 2020 5:46 pm

כמדומה לי, שבא' מאילנות־היוחסין ראיתי כי ממשפחת הב"ח בא (אך לא מצאצאיו).

מזרק טהור

Re: ◆ אני מחפש מידע על הרב ר"י ה'גדול' מפוזנא ◆

הודעהעל ידי מזרק טהור » ג' אוקטובר 27, 2020 5:48 pm

לבי במערב כתב:כמדומה לי, שבא' מאילנות־היוחסין ראיתי כי ממשפחת הב"ח בא (אך לא מצאצאיו).

תודה רבה!
מצאתי מידע סותר לגביו.באחד מהמקומות כתוב שהוא היה נכדו של הט"ז,אבל במקור אחר כתוב שהוא בן חורג של הט"ז,אבל כן נינו של הב"ח,ואני תוהה איזה מידע נכון

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוקטובר 27, 2020 5:55 pm

אדגיש: אינני יודע את מדת סמכותו ומהימנותו של המידע באילן־היוחסין האמור.

מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ג' אוקטובר 27, 2020 6:02 pm

תודה רבה!

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 90 אורחים