מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לימוד משניות לעילוי נשמת נפטר

חיפושי מקורות וכדומה
זאב ערבות
הודעות: 3760
הצטרף: ו' יוני 22, 2018 3:47 am

לימוד משניות לעילוי נשמת נפטר

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' פברואר 23, 2020 6:08 pm

א) מה המקור של לימוד לנפטר פרקי משנה לפי אותיות שמו?
ב) האם יש רשימה קבועה או מוסמכת כלשהי המפרטת איזה פרק ללמוד מכל אחת מן האותיות?
ג) האם יש מקור ללימוד משניות בודדות לפי השם, ולא פרקים שלמים?
ד) איזה משניהם הוא המנהג הרווח?

עתניאל בן קנז
הודעות: 1746
הצטרף: ד' מאי 22, 2013 8:27 pm

Re: לימוד משניות לעילוי נשמת נפטר

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' פברואר 26, 2020 7:36 pm

מתוך מאמר שברשותי
והנה בסדר לימוד המשניות עצמו לעילוי נשמת הנפטר, הנהיגו במשך הדורות סדר מיוחד, שיהיה הלימוד לפי סדר אותיות שמו של הנפטר - שיהיה לתיקון נשמתו.
מנהג זה כבר קדום הוא - ואם כי לא ידענו מי תקנו ומי סידר אופן זה, אבל מתוך המובא בספרים להתייחס למנהג זה אנו למדים שכבר נהג בזמנם.
וכגון, כפי שמביא רבי נפתלי כץ זי"ע - ה'סמיכת חכמים' בספרו שער ההכנה (סימן לב) "אלו המצווים ללמוד בעבורו אחר מותו איזה זמן, טוב גם כן שילמדו משניות, אך לא על סדר שמו לבד, שלא לדלג מענין לענין, רק יקבעו שיעור ללמוד כסדר - אף פרק אחד בכל יום. וגם מזה אל תנח ידך ללמוד פרק אחד על שמו, כנזכר...".
למדנו מדבריו שכבר היה מוכר בזמנו סדר לימוד כזה - פרקי משניות לפי סדר אותיות השם - והוא מורה שלא להסתפק בלימוד זה בלבד, שאינו כסדרו, אלא גם ללמוד פרקי משניות על הסדר.
ואגב נוסיף, שמצאנו בתקופה זו, שהובא סגולה ורעיון זה, גם לסדר אמירת תהילים, לפי אותיות הישועה הנצרכת. וכפי שמובא בסוף ספר קיצור של"ה "שמעתי מחכם אחד ממדינת פולין מה שראה שפעם אחת היה צרה גדולה בר-מינן על העיר, ואמר החכם שלהם שיאמר כל א' וא' אותן פסוקים תהילים באותיות של שם אותה העיר - רצוני לומר על דרך משל, אם העיר נקראת רוטינבורג, אמרו כל הפסוקים שבתהלים המתחילים באות ריש, ואח"כ כל הפסוקים שמתחילים באות וא"ו, ואח"כ פסוקים שמתחילים באות ט', וכן כולם עד גמירא, והוא סגולה אמיתית לכל הצרות שלא יבואו...".חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים