מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יענק'ל
הודעות: 108
הצטרף: ד' יולי 03, 2013 6:04 pm

הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי יענק'ל » ד' יולי 03, 2013 6:13 pm

לפני כחודשיים שחל"ח הרבנית [שרה] רסיה בורנשטיין ז"ל אשת מו"ר הגאון רבי שמואל יעקב בורנשטיין שליט"א ראש ישיבת קרית מלך ומלפנים חברון גאולה ועוד
הכרתיה היטב, היתה אשה גדולה וחשובה, והיתה גם בת גדולים כיון שהיתה בת למשפחת המלכות משפחת טעלז,
בל"נ אביא בהמשך סקירה מקיפה.
אני קורא לבאי המקום שיחכימונו בידיעותיהם וכו'.
אולי יעלה גם מכאן איזו מעלה לנשמתה שהרי לא השאירה אחריה זש"ק.
נערך לאחרונה על ידי יענק'ל ב ה' יולי 04, 2013 3:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
הודעות: 1634
הצטרף: ד' דצמבר 21, 2011 4:14 pm
מיקום: אלעד יצ"ו
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-אשת רבי שמואל יעקב שיבל"ח-בית טעלז

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' יולי 03, 2013 9:23 pm

אכן זכותה רבה בשימושה לבעלה הגדול, אבל למעשה לרשום כאן את שמה כך למצבה ערה וחיה כאשר הוא כבר נישא בזיוו"ש - לדידי צ"ע, אולי כדאי לשנות שם האשכול.

לגבי בית הרב מטלז, הנושא המשני שבכותרת:

הרבנית שרה רסיא בורנשטיין, היתה בתם של ר' יוסף ומרת מרים קליינר זכרם צדיקים לברכה.
הרבנית קליינר היתה בת של הטעלזער רב, וראש הישיבה שלפני השואה בעיר טעלז - רבי אברהם יצחק בלוך זצוק"ל והי"ד. שהיה בן מרן רבי יוסף לייב זצוק"ל - השיעורי דעת.
הם היו מגדולי הדור שבליטא, ובפרט מגדולי בעלי המוסר שבדור.

בת נוספת ששרדה ממשפחת הגרא"י הנ"ל - הרבנית אשת רבי אייזיק אוזבאנד, לפנים מתלמידי ישיבת טלז בליטא, ואח"כ במלחמת העולם השניה הוגלה לסיביר, ולאחריה שב לליטא ושימש כשעודנו בחור ברבנות העיר וילנה, ולאחר מיכן נשא את פליטת החרב, בת מורו ורבו. הם הקימו ביתם בקליבלנד באמריקה, ושם שימש כאחד מראשי ישיבת טלז.

לר' יוסף ומרת מרים קליינר יש עוד בנות עמו"ש, ובנם היחיד ר' חיים זאב (האופטיקאי קליינר מכיכר המדינה רח' ה' באייר תל אביב- האופטיקאי החרדי של גדולי הדור כהרב שך זצ"ל ועוד), נפטר לפני חדשים ספורים.

לרבה של טעלז, הגרא"י היו שני אחים מרבני ישיבת טלז. הגדול ממנו רבי זלמן היה הדיין והאב"ד שבעיר, ובישיבת טעלז שימש כמשגיח רוחני. והקטן מהם רבי אליהו מאיר ששרד את השואה בצוותא עם גיסם חתן רבי יוסף לייב, רבי חיים מרדכי קטץ והשתקעו בקליבלנד והקימו את ישיבת טלז.

גם לר' זלמן נותרו אחרי השואה בחיים מכל המשפחה - 3 בנות (תיקון לאור הערה שקבלתי בתיבה האישית).
נערך לאחרונה על ידי מאיר סובל ב א' יולי 07, 2013 11:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
הודעות: 1634
הצטרף: ד' דצמבר 21, 2011 4:14 pm
מיקום: אלעד יצ"ו
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-אשת רבי שמואל יעקב שיבל"ח-בית טעלז

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' יולי 03, 2013 9:58 pm

בדיוק השבת האחרונה חל היאר-צייט של קדושי העיר טלז. כל שיירי הגברים מבני העיר ובני הישיבה נורו למוות בבורות מחוץ לעיר בכ"א תמוז. לפני 72 שנה בדיוק. (מסתמא סבה של המנוחה - הקדוש רבה של העיר וראש הישיבה - ביניהם, אם לא נורה ביומיים שקודם לכן באותם בורות. וכידוע הוא לא נפטר מהירי, אלא נפצע, ותלמידיו שמעוהו מייחד שם ה' בקריאת שמע בתוך הבור, והארורים ימח שמם וזכרם הכריחו במכות ואיומי רצח את התלמידים לכסותו בעפר בעודו חי ושם נפטר מאיבוד דם או מחנק).
ה' יקום דמם.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
הודעות: 1634
הצטרף: ד' דצמבר 21, 2011 4:14 pm
מיקום: אלעד יצ"ו
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' יולי 07, 2013 11:43 pm

קיבלתי בתיבה האישית:

לר' זלמן שמואל נותרו 3 בנות לאחר השואה: נעמי (אשת ר' מרדכי גיפטר זצ"ל), שושנה (אשת ר' פסח יצחק שטיין זצ"ל) ורבקה ע"ה (ה' באייר תרפ"ד-ח' בשבט תשע"ב); אשת ר' עקיבא הכרמי שליט"א (ח' בשבט תרפ"ו), רבה של קריית שמואל שבקריות מצפון לחיפה וראש "הישיבה הרמה" שעיקרה כולל עם מעט בחורים, וישלח הקב"ה רפואה שלמה בתוך שאר חולי ישראל לרב עקיבא בן פריידל שבנו הגדול [לאחר שתי בנות וישנם עוד שלושה בנים] קרוי ע"ש סבו [בשני השמות] והוא ת"ח מכובד בפני עצמו וחיבר את "כרם שמואל" על שו"ע או"ח).

ישבב הסופר
הודעות: 2744
הצטרף: ו' אוקטובר 22, 2010 7:37 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' יולי 08, 2013 12:02 am

והג"ר ברוך סורוצקין היה חתן של מי? לא של רא"י?
חוץ ממה שהיה בן דוד.
אולי יש להביא לפונדק אחד את כל שושלת טלז, למען ידעו?

חיים שמעון
הודעות: 138
הצטרף: ה' דצמבר 22, 2011 1:56 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי חיים שמעון » ב' יולי 08, 2013 2:04 am

כיון שרמז הסופר שלפני שמן הראוי להרחיב אנסה לתת כאן תמונה של משפחת המלוכה- משפחת טלז
ראש וראשון הוא רבי אליעזר גורדון- הלא ניהו רבי אליעזר הגדול- אשר מלך שנים רבות בעיר טלז כרב ואב"ד.
נסתלק לב"ע ביום ד' אדר תר"ע בהיותו בגולה בעיר לונדון הבירה, ונודע שהיה זה מחמת עגמת נפש שלא עלה בידו אסיפת הכספים לטובת הישיבה וכנראה שזלזלו בו ובשליחותו.
חתנו הגדול היה רבי יוסף יהודה לייב בלוך זצ"ל. הוא מילא את מקומו בראשות הישיבה וכן ברבנות העיר, עד שנסתלק לב"ע בחשון תר"צ. חתנו הנוסף היה רבי זלמן סורוצקין גאב"ד לוצק ולימים בארץ ישראל, כן היה לו חתן בשם הרב הירשוביץ ועוד חתנים.
רבי יוסף יהודה לייב הניח אחריו שלשה בנים ובת. בניו הם, הגדול רבי זלמן. השני הוא רבי אברהם יצחק. והשלישי הוא רבי אליהו מאיר. בתו היתה נשואה לרבי חיים מרדכי כ"ץ.
כשנפטר רי"ל נתנו הכל את עיניהם בבנו השני רבי אבהם יצחק שהוא הראוי למלא את מקומו, ונודע שבנו רבי זלמן שהיה הגדול, קיבל זאת בגדלות נפש בלתי מצויה, ואף לא הסכים לקבל על עצמו את הנהגת העיר ברבנות, אלא חלק כבודה לאחיו רא"י, ואילו הוא נתמנה כמשגיח הישיבה. רבי אליהו מאיר שהיה באותו הזמן סוחר עסוק במסחרו בעיר ממל אמנם גם הוא הצטרף אח"כ להנהגת הישיבה.
כאשר הגיעו הנאצים הארורים ימ"ש לעיר טלז, עמדו עוזריהם הרשעים הליטאים, ורצחו את כל קהילת הקודש טלז והישיבה הגברים ביום כ' תמוז תש"א, ועליהם בראשם רא"י, וכבר נד' תיאור מעמד קידוש ה' שהיה שם וכל הפרטים בהקדמה לס' שיעורי הגרא"י הי"ד.
אחר המלחמה נותרו בחיים רבי אליהו מאיר הנ"ל עם גיסו רבי חיים מרדכי שבשליחות ההשגחה עליונה היו בעת פרוץ המלחמה בארה"ב לצורך הישיבה ולא עלה בידם לחזור אל ביתם, וכך ניצלו, וכל משפחתם עלתה השמימה בקידוש ה'. בארה"ב הקימו הגיסים הנ"ל מחדש את ישיבת טלז בקליבלנד אוהיו, ומשם היא היתה תל תלפיות לכל ארה"ב. ואף שכהיום אין הישיבה ידועה כ"כ ואינה מהישיבות הגדולות בארה"ב, במשך שנים רבות היה הישיבה המרכזית בארה"ב ולמדו בה כל גדולי הת"ח דארה"ב כידוע.
לרבי אליהו מאיר נותרה בת אחת שמה חסיה ז"ל והיא היתה נשואה לבן דודו של אביה רבי אליעזר סורוצקין בן רבי זלמן הנ"ל. אחר השואה נישא רבי אליהו מאיר בשנית ונולדו לו בן ובת, הבן שמו ר' יוסף זלמן בלוך, ובת אשת הגאון רבי דוד ברקין זצ"ל שהיה מראשי ישיבת טלז בקליבלנד. רבי אליעזר סורוצקין היה תקופת מה ר"מ בישיבה בארה"ב ואח"כ עלה לארץ ישראל ע"מ לפתח את קרית טלז-סטון והישיבה שבה, מה שלא עלה יפה כ"כ. ואכמ"ל.
לרבי זלמן נותרו שלש בנות הגדולה שושנה שנשאה רבי מרדכי גיפטר שהיה מגדולי תלמידי טלז ובפרט של רא"י, דוד אשתו, והוא היה ראש הישיבה בארה"ב במשך שנים רבות והנהיג את כל הישיבה ביד רמה כידוע, היה מגדולי הדור של ארה"ב. בנו ר' זלמן הוא ראש הישיבה היום ומנהלה, ואכמ"ל. השניה רבקה אשת רבי עקיבא הכרמי המוזכר לעיל, רב דקרית שמואל חיפה וגאון מופלא שכל רז לא אניס ליה, השלישית לרבי פסח שטיין שהיה מרבני ישיבת טלז, והוא תלמיד ישיבת מיר, היה גאון מופלא מיר'ר קלאסי ספריו "ליקוטי שיעורים" נפלאים עד מאד כידוע למבינים, שיכל בן בחייו ת"ח חשוב רבי זלמן ז"ל שהיה גר בא"י בשכונת בית וגן.
לרבי אברהם יצחק נותרו אף הוא שלש בנות הגדולה הרבנית רחל שנישאה טרם המלחמה לרבי ברוך סורוצקין, בנו של ר' זלמן, בן דודו של אביה, שהיה הוא ראש הישיבה בטלז עד שנלב"ע ביום י"ג שבט תשל"ט, היה ממנהיגי היהדות החרדית בארה"ב ועשה הרבה למען החינוה"ע ועוד. בניו, רבי בנימין מראשי ישיבת עטרת שלמה של בנו ר' שלום. בנו השני הוא רבי אברהם יצחק שהיה שנים רבות מראשי הישיבה בקליבלנד, בשנים האחרונות עבר לליקווד, ת"ח גדול ועדיו להיות מגדולי הדור, בנו השלישי רבי אליהו מאיר ראש ישיבת ספרינגפילד חתן הגר"ש בירנבוים ר"י מיר . חתניו הם רבי יעקב בוסל ראש ישיבת אדיסון שאשתו רסיה ז"ל נפטרה בקיו"ש, והשני הוא רבי אריה שולמן רב ואב"ד טלז-סטון. בתו השניה של רבי אברהם יצחק היא הרבנית חיה תחי' אשת רבי אייזיק אוזבנד ז"ל שהיה אף הוא מרבני הישיבה שם, בנם רבי אברהם הקים ישיבה הנקראת תלמידי ישיבת טלז בריוערדייל שבניו יורק ישיבה מצליחה עד מאד והיא מהמובילות בארה"ב. בתו השלישית של רבי אברהם יצחק היא הרבנית מרים ז"ל אשת רבי יוסף ליב קליינר ז"ל. התגוררה בארץ ישראל, ובתה היא הרבית בורנשטיין נשואת האשכול, הקרויה רסיה ע"ש סבתה אשת רבי אברהם יצחק הנ"ל. בת נוספת היא הרבנית שולה שטרנבוך אשת הג"ר נפתלי שליט"א ראש ישיבת לוצרן שבשוייץ. בנם היה ר' חיים זאב המוזכר לעיל ששחל"ח בשנה האחרונה, אבל אינו בן יחיד, אלא נוסף לו יש את אחיו ר' אברהם יצחק ואחיו ר' יעקב.
נערך לאחרונה על ידי חיים שמעון ב א' נובמבר 13, 2016 1:41 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ישבב הסופר
הודעות: 2744
הצטרף: ו' אוקטובר 22, 2010 7:37 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ב' יולי 08, 2013 4:00 am

צל"ש על הודעתך המחכימה, העשירה והמלאה מידע מדוייק ומקורי!
ירבן כמותך רשמי רשוותא באתרא קדישא הדין!

יוסף שרייבער
הודעות: 284
הצטרף: ש' מרץ 12, 2011 11:51 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי יוסף שרייבער » ב' יולי 08, 2013 4:20 am

ישבב הסופר כתב:צל"ש על הודעתך המחכימה, העשירה והמלאה מידע מדוייק ומקורי!
ירבן כמותך רשמי רשוותא באתרא קדישא הדין!

סמל אישי של המשתמש
זאגער ישן
הודעות: 259
הצטרף: ב' אוקטובר 29, 2012 1:28 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי זאגער ישן » ב' יולי 08, 2013 4:23 am

ייש"כ על המידע המפורט. יש לתקן רק שהישיבה בארה"ב נפתחה כבר בשנת תש"א עוד טרם הגיעה אליהם השמועות מטעלז.

מחולת המחנים
הודעות: 3031
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' יולי 08, 2013 7:02 am

יישר כח על פירוט יוחסי וצאצאי משפחה רמה זו.

בנו של רבי אליהו מאיר שנולד לו לאחר המלחמה, הינו רבי יוסף זלמן בלאך שליט"א, מחשובי הת"ח במאנסי.
ספריו חיי המלך ואגרת על הבטחון נמצאים באוצר
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?172111&
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?169893&
נערך לאחרונה על ידי מחולת המחנים ב ב' יולי 08, 2013 4:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישבה בדד

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ישבה בדד » ב' יולי 08, 2013 3:18 pm

מאיר סובל כתב:קיבלתי בתיבה האישית:

לר' זלמן שמואל נותרו 3 בנות לאחר השואה: נעמי (אשת ר' מרדכי גיפטר זצ"ל), שושנה (אשת ר' פסח יצחק שטיין זצ"ל) ורבקה ע"ה (ה' באייר תרפ"ד-ח' בשבט תשע"ב; אשת ר' עקיבא הכרמי שליט"א (נולד בח' בשבט תרפ"ו), רבה של קריית שמואל שבקריות מצפון לחיפה וראש "הישיבה הרמה" שעיקרה כולל עם מעט בחורים, וישלח הקב"ה רפואה שלמה בתוך שאר חולי ישראל לרב עקיבא בן פריידל שבנו הגדול [לאחר שתי בנות וישנם עוד שלושה בנים] קרוי ע"ש סבו [בשני השמות] והוא ת"ח מכובד בפני עצמו וחיבר את "כרם שמואל" על שו"ע או"ח).


חיים שמעון כתב:לרבי זלמן נותרו שלש בנות הגדולה שושנה שנשאה רבי מרדכי גיפטר שהיה מגדולי תלמידי טלז ובפרט של רא"י, דוד אשתו. השניה רבקה אשת רבי עקיבא הכרמי המוזכר לעיל רב קרית שמואתל חיפה וגאון מופלא שכל רז לא אניס ליה, השלישית לרבי פסח שטיין שהיה מרבני ישיבת טלז, והוא תלמיד ישיבת מיר.
לרבי אברהם יצחק נותרו אף הוא שלש בנות הגדולה רחל שנישאה טרם המלחמה לרבי ברוך סורוצקין, בנו של ר' זלמן, בן דודו של אביה, שהיה ראש הישיבה בטלז עד שנלב"ע ביום י"ג שבט תשל"ט. השניה היא חיה תחי' אשת רבי אייזיק אוזבנד ז"ל שהיה אף הוא מרבני הישיבה שם. השלישית היא מרים ז"ל אשת רבי יוסף ליב קלינר ז"ל. מרים התגוררה בארץ ישראל, ובתה היא הרבנית בורנשטיין נשואת האשכול, הקרויה רסיה ע"ש סבתה אשת רבי אברהם יצחק הנ"ל.

גם הרב גיפטר והרב שטיין היו ראשי ישיבה בישיבת טלז בארה"ב וכשמזכירים אותם ראוי להביא דבר זה כמו אצל הרב סורוצקין והרב אוזבנד.

רעייתו של ר' זלמן שמואל שגם היא נעקד"ה, היא מרת לובה רחל הי"ד שעל שמה קרויה בתם הבכורה של הרב עקיבא הכרמי ורבקה (הרב זלמן שמואל הוא הבן הגדול והשלישי בילדים משישה הכוללים תאומים שהם הצעירים בילדים).

חיים שמעון
הודעות: 138
הצטרף: ה' דצמבר 22, 2011 1:56 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי חיים שמעון » ב' יולי 08, 2013 3:58 pm

לכל המעירים והמוסיפים יש"כ
אנא עיינו בהודעתי דלעיל שערכתיה ושכללתיה שבעתיים

סמל אישי של המשתמש
זאגער ישן
הודעות: 259
הצטרף: ב' אוקטובר 29, 2012 1:28 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי זאגער ישן » ב' יולי 08, 2013 6:27 pm

חיים שמעון כתב:לרבי אברהם יצחק נותרו אף הוא שלש בנות הגדולה רחל שנישאה טרם המלחמה לרבי ברוך סורוצקין, בנו של ר' זלמן, בן דודו של אביה, שהיה הוא ראש היישבה בטלז עד שנלב"ע ביום י"ג שבט תשל"ט, היה מנהיגי היהדות החרדית בא"י ועשה הרבה למען החינוה"ע ועוד. בניו רבי בנימין מראשי ישיבת עטרת שלמה של בנו ר' שלום. בנו השני הוא רבי אבקהם יצחק שהיה שנים רבות מראשי הישיבה בקליבלנד בשנים האחרונות עבר לליקווד ת"ח גדול ועדיו להיות מגדולי הדור, בנו השלישי רבי אליהו מאיר חתן הגר"ש בירנבוים ראש ישיבת ספרינגפילד. חתניו הם רבי יעקב בוסל ראש ישיבת אדיסון שאשתו רסיה ז"ל נפטרה בקיו"ש, והשני הוא רבי אריה רב ואב"ד טלז-סטון.

חתן נוסף: ר' נתן הרצקא רב בלייקווד.

ישבב הסופר
הודעות: 2744
הצטרף: ו' אוקטובר 22, 2010 7:37 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 09, 2013 1:43 am

רבי חיים מרדכי קטץ נשא אשה אחרי מלחה"ע, והיא חיה עדיין לאויוש"ט.
בנו הר"ר יעקב וועלוול קטץ, ראש כולל בקליוולנד.
בתו נישאה להר"ר אברהם גרשון (ב"ר אלימלך) טרעס זצ"ל, ראש ישיבת קול יעקב במונסי, עד שנפטר בקויו"ש.
נערך לאחרונה על ידי ישבב הסופר ב ג' יולי 09, 2013 11:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שנאת חינם

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי שנאת חינם » ג' יולי 09, 2013 12:44 pm

ישבה בדד כתב: רעייתו של ר' זלמן שמואל שגם היא נעקד"ה, היא מרת לובה רחל הי"ד שעל שמה קרויה בתם הבכורה של הרב עקיבא הכרמי ורבקה (הרב זלמן שמואל הוא הבן הגדול והשלישי בילדים משישה הכוללים תאומים שהם הצעירים בילדים).

השלמת ילדי הרב הכרמי ורבקה: השנייה היא רינה יגל, רעיית גרשון יגל שהוא נכד הגר"ש יגל זצ"ל, ר"י סלונים וחבר מועגה"ת של אגו"י; הרביעי הוא הרב יהושע, חתן הרב אלימלך וינטר מרחובות ומתגורר בעיר; התאומים הם: הרב אליעזר המלמד בישיבת ההסדר בעכו, והרב בנימין שהוא ראש כולל בעכו וחתן הפיזיקאי צבי וינברגר ממכון לב.
הרב זלמן שמואל ואחיו הרב אליעזר מתגוררים בקריית שמואל בצמידות לאביהם.
נערך לאחרונה על ידי שנאת חינם ב ג' יולי 09, 2013 12:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גלאגוזים
הודעות: 1007
הצטרף: ב' ינואר 31, 2011 1:55 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-אשת רבי שמואל יעקב שיבל"ח-בית טעלז

הודעהעל ידי גלאגוזים » ג' יולי 09, 2013 1:30 pm

מאיר סובל כתב:
לר' יוסף ומרת מרים קליינר יש עוד בנות עמו"ש, ובנם היחיד ר' חיים זאב (האופטיקאי קליינר מכיכר המדינה רח' ה' באייר תל אביב- האופטיקאי החרדי של גדולי הדור כהרב שך זצ"ל ועוד), נפטר לפני חדשים ספורים.

אאל"ט יש עוד בן שיבלח"א.

חיים שמעון
הודעות: 138
הצטרף: ה' דצמבר 22, 2011 1:56 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-אשת רבי שמואל יעקב שיבל"ח-בית טעלז

הודעהעל ידי חיים שמעון » א' יולי 14, 2013 3:02 am

[quote="מאיר סובל"]אכן זכותה רבה בשימושה לבעלה הגדול, אבל למעשה לרשום כאן את שמה כך למצבה ערה וחיה כאשר הוא כבר נישא בזיוו"ש - לדידי צ"ע, אולי כדאי לשנות שם האשכול.

או שיש כאן טעות או נתקבלה באמת בקשתך ותוקן

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
הודעות: 1634
הצטרף: ד' דצמבר 21, 2011 4:14 pm
מיקום: אלעד יצ"ו
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' יולי 14, 2013 3:10 am

כסיפא של דבריך.

ואמנם הכותרת תוקנה, אבל אי אפשר טכנית כנראה לתקן למפרע את הכותרות הפנימיות בתגובות שנרשמו כבר אז.
הבט גם במה שהגבת כעת - בכותרת. ודו"ק כי זה ע"י ציטוט מאז.

סמל אישי של המשתמש
מיללער
הודעות: 5604
הצטרף: ה' נובמבר 04, 2010 4:14 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מיללער » ד' דצמבר 18, 2013 9:08 pm

מכתבים מראשי ישיבת טעלז, הגרי"ל ובנו הגרא"י בלאך:
http://search.archives.jdc.org/multimed ... _04799.pdf
http://search.archives.jdc.org/multimed ... _04785.pdf

הכהן
הודעות: 1591
הצטרף: א' נובמבר 25, 2012 1:46 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי הכהן » ו' יולי 31, 2015 1:11 pm

מאיר סובל כתב:קיבלתי בתיבה האישית:

לר' זלמן שמואל נותרו 3 בנות לאחר השואה: נעמי (אשת ר' מרדכי גיפטר זצ"ל), שושנה (אשת ר' פסח יצחק שטיין זצ"ל) ורבקה ע"ה (ה' באייר תרפ"ד-ח' בשבט תשע"ב); אשת ר' עקיבא הכרמי שליט"א (ח' בשבט תרפ"ו), רבה של קריית שמואל שבקריות מצפון לחיפה וראש "הישיבה הרמה" שעיקרה כולל עם מעט בחורים, וישלח הקב"ה רפואה שלמה בתוך שאר חולי ישראל לרב עקיבא בן פריידל שבנו הגדול [לאחר שתי בנות וישנם עוד שלושה בנים] קרוי ע"ש סבו [בשני השמות] והוא ת"ח מכובד בפני עצמו וחיבר את "כרם שמואל" על שו"ע או"ח).

ברוך דיין האמת: הגאון רבי עקיבא הכרמי זצ"ל, רבה של שכונת קריית שמואל במשך כשישים שנה ונשיא כולל האברכים "הישיבה הרמה בקריות", נסתלק אתמול (ה) בגיל 89.

סמל אישי של המשתמש
מיללער
הודעות: 5604
הצטרף: ה' נובמבר 04, 2010 4:14 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-אשת רבי שמואל יעקב שיבל"ח-בית טעלז

הודעהעל ידי מיללער » ה' דצמבר 17, 2015 9:54 pm

מאיר סובל כתב:
הרבנית שרה רסיא בורנשטיין, היתה בתם של ר' יוסף ומרת מרים קליינר זכרם צדיקים לברכה.
הרבנית קליינר היתה בת של הטעלזער רב, וראש הישיבה שלפני השואה בעיר טעלז - רבי אברהם יצחק בלוך זצוק"ל והי"ד. שהיה בן מרן רבי יוסף לייב זצוק"ל - השיעורי דעת.
הם היו מגדולי הדור שבליטא, ובפרט מגדולי בעלי המוסר שבדור.


תעודת אזרחית ממדינת סלבדור שהונפק לרבי אברהם יצחק בלוך הי"ד ע"י ג'ורג מאנטעלא באמצע השואה
קבצים מצורפים
RetrieveAsset.jpg
RetrieveAsset.jpg (221.37 KiB) נצפה 7623 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
הודעות: 1634
הצטרף: ד' דצמבר 21, 2011 4:14 pm
מיקום: אלעד יצ"ו
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מאיר סובל » ו' דצמבר 18, 2015 12:56 am

תעודה מוזרה ומי הוציאה ומה היתה המטרה?
הלא הגאון הנ"ל הי"ד נרצח על קידוש ה' כמעט שנתיים וחצי קודם - בתמוז תש"א [7/41]?

שיף
הודעות: 2484
הצטרף: ב' דצמבר 31, 2012 11:21 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי שיף » ה' דצמבר 08, 2016 11:58 am

האם היה לרבי יוסף לייב בלוך זצ"ל בת מרת פערל לאה קרביץ אשת רבי משה קרביץ זצ"ל

אפשר
הודעות: 1000
הצטרף: א' דצמבר 04, 2016 9:08 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי אפשר » ה' דצמבר 08, 2016 2:15 pm

הזכירו כאן שהגרי"ל והגרא"י היו מגדולי הדור וגדולי בעלי מוסר.
יצויין דאע"פ שלטעלז היתה זיקה גדולה לקעלם, מכ"מ הגרי"ל כבר שינה הדרך והרחיבו הגרא"י וכו', ועירבבו המון עניני קבלה בתוך דרך המוסר שלהם, כגון המאמר הכל בשמים [כמדומה שכך קוראים לו, או משהו כעין, מאמר ארוך מאוד בתחילת אחד הכרכים], וגם הבאים אחריהם כרב גיפטר לא דיברו ע"ד בעלי מוסר קלאסיים, אך שינוי זה מצאנו גם אצל הרב דסלר ועוד, [וניצנים קלים אצל ר' ירוחם] ויש להרחיב על השינוי הזה שנעשה לדרך המוסר.

אפשר
הודעות: 1000
הצטרף: א' דצמבר 04, 2016 9:08 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי אפשר » ה' דצמבר 22, 2016 3:52 pm

שיף כתב:האם היה לרבי יוסף לייב בלוך זצ"ל בת מרת פערל לאה קרביץ אשת רבי משה קרביץ זצ"ל

איני יודע איך, אבל זה ברור שיש משפחת קרביץ נכדי טלז. פעם פגשתי אמריקאי נכד לקרביץ [בן בתו] שהוא היה לדבריו טעלזע אייניקיל.

שיף
הודעות: 2484
הצטרף: ב' דצמבר 31, 2012 11:21 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי שיף » ה' ינואר 05, 2017 9:23 pm

בספר הזכרון לרבי חיים מרדכי קטץ חתן הגריל"ב מר"י טלז נכתב שנשא בזוו"ש את בת דודו רבי משה קרבץ הרב מפיורא שהיה גיסו של חמיו הראשון - הגריל"ב זצ"ל
האם יש פרטים נוספים על משפחה זו

אפשר
הודעות: 1000
הצטרף: א' דצמבר 04, 2016 9:08 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי אפשר » ה' ינואר 05, 2017 9:48 pm

שמעתי, שלר' לייזער טלזער היה חתן בשם קרביץ, ויש לו נכד מוכר בצרפת, שהוא חתן של ר' לייב לאפיאן, ושמעתי שיש לו עוד ד' אחים באמריקה [יתכן ג' באמריקה וא' ביבשת אחרת].

ברוז
הודעות: 1583
הצטרף: ו' מאי 12, 2017 12:10 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ברוז » ג' אוקטובר 24, 2017 12:56 am

כאן רשימה מפורטת (רובה בלועזית) של כל רבני ותלמידי הישיבה הק' שבטעלז בימי הזעם.
קבצים מצורפים
טלז.pdf
(661.68 KiB) הורד 342 פעמים

ברוז
הודעות: 1583
הצטרף: ו' מאי 12, 2017 12:10 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי ברוז » ו' אוקטובר 19, 2018 12:30 am

מצבת רבי יוסף בלאך מטעלז ה"שיעורי דעת" בביה"ח בעיר טעלז.
לכידה.PNG
לכידה.PNG (347.2 KiB) נצפה 5545 פעמים

מטעים
הודעות: 76
הצטרף: ג' מרץ 14, 2017 1:01 pm

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי מטעים » ב' פברואר 18, 2019 7:45 pm

נסתלקה לבית עולמה הרבנית נעמי שטיין ע"ה אלמנת ראש ישיבת טלז בקליבלנד רבי פסח שטיין זצ"ל בתו של הקדוש רבי זלמן שמואל בלוך הי"ד מטעלז
הלוויתה תצא הערב מבית ההלויות שמגר בירושלים.

וואלף
הודעות: 49
הצטרף: ו' דצמבר 09, 2016 3:03 am

Re: הרבנית בורנשטיין ז"ל-בית טעלז

הודעהעל ידי וואלף » ג' ספטמבר 14, 2021 11:11 pm

זאגער ישן כתב:
חיים שמעון כתב:לרבי אברהם יצחק נותרו אף הוא שלש בנות הגדולה רחל שנישאה טרם המלחמה לרבי ברוך סורוצקין, בנו של ר' זלמן, בן דודו של אביה, שהיה הוא ראש היישבה בטלז עד שנלב"ע ביום י"ג שבט תשל"ט, היה מנהיגי היהדות החרדית בא"י ועשה הרבה למען החינוה"ע ועוד. בניו רבי בנימין מראשי ישיבת עטרת שלמה של בנו ר' שלום. בנו השני הוא רבי אבקהם יצחק שהיה שנים רבות מראשי הישיבה בקליבלנד בשנים האחרונות עבר לליקווד ת"ח גדול ועדיו להיות מגדולי הדור, בנו השלישי רבי אליהו מאיר חתן הגר"ש בירנבוים ראש ישיבת ספרינגפילד. חתניו הם רבי יעקב בוסל ראש ישיבת אדיסון שאשתו רסיה ז"ל נפטרה בקיו"ש, והשני הוא רבי אריה רב ואב"ד טלז-סטון.

חתן נוסף: ר' נתן הרצקא רב בלייקווד.

למען הדיוק יש חתן נוסף יבלחט"א הרב ישראל בראג נכד הצדיק רבי אביגדור מיללער וראש ישיבת תפארת אביגדור בקליוולנד


חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 42 אורחים